Цілі: ознайомити учнів з хімічними речовинами, які використовуються в медицині як лікарські препарати; узагальнити знання учнів про номенклатуру й хімічні формули речовин.
ХІД ТУРНІРУ
У турнірі беруть участь дві команди по сім-вісім школярів. Учитель знайомить з інформацією про хімічну речовину (назва, застосування в медицині), пропонує учням скласти формулу цієї речовини. Учасники кожної команди по черзі записують на дошці в стовпчик формули цих речовин.
1. Під час хірургічних операцій для наркозу використовується хлороформ у суміші з киснем. Хлороформ викликає швидке настання наркозу, чинить протимікробну дію. Хімічна назва хлороформу — трихлорметан.
2. Крохмаль використовується в разі отруєння кислотами, лугами й солями важких металів, запальних процесів у травному тракті.
3. Алюміній гідроксид у вигляді присипок і паст використовується зовнішньо в разі дерматитів, попрілостей, екзем.
4. Тальк використовується зовнішньо для присипок у разі дерматитів, виразок, попрілостей.
5. Активоване вугілля використовується в разі харчових отруєнь, отруєння хімічними речовинами.
6. Плюмбум ацетат — у разі запальних захворювань шкіри й слизових оболонок у вигляді примочок.
7. Нашатирний спирт — для вдихання в разі непритомного стану, алкогольного сп'яніння.
8. Спирт мурашиний. Склад: мурашина кислота — 14 г, етиловий спирт — 986 г. Використовується зовнішньо для розтирань у разі невралгії, болю в суглобах, запалення скелетних м'язів.
9. Глауберова сіль (натрій сульфат) використовується в разі отруєння ліками й отрутами, хронічного гепатиту холециститу, цирозу печінки, набряку мозку, запорів.
10. Нітрогліцерин (гліцерин тринітрат) — у разі стенокардії, бронхіальної астми, печінкових і кишкових кольок.
11. Амоній хлорид — у разі набряків, які обумовлені серцево-судинною недостатністю, у разі бронхітів, пневмонії.
12. Амінокапронова кислота — після операцій на легенях, щитовидній і підшлунковій залозах; у разі кровотеч печінки.
13. Натрій хлорид (фізрозчин 0,9%) — у разі отруєнь, холери, блювоти, гострих кровотеч, шоку. Зовнішньо — для промивання ран, слизових оболонок очей, носа, у вигляді примочок — для лікування гнійних ран. Внутрішньовенно — у разі легеневих, шлункових, кишкових кровотеч.
14. Глюкоза. 10-40%-й розчин глюкози використовується у разі атрофії печінки, набряку легенів, набряку мозку, недостатності серцевої діяльності, інфекційних захворювань, отруєння різними лікарськими речовинами й отрутами. 5%-й розчин використовується в разі шоку.
15. Кисень використовується в разі шоку, пневмонії, набряку легенів, серцево-легеневої і серцево-судинної недостатності, інфекційних захворювань; після операцій на легенях і серці, у разі отруєння чадним газом, хлором, синильною кислотою, фосгеном.
16. Соляна кислота використовується в разі гастритів, диспепсії (протимікробна дія).
17. Натрій гідрогенкарбонат — у разі виразкової хвороби шлунка, отруєння кислотами, бронхіту, трахеїту, ларингіту, тонзиліту, стоматиту, кон'юнктивіту.
18. Магній оксид — у разі виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, гастриту, запорів; отруєння кислотами.
19. Калій хлорид — у разі м'язової дистрофії, миготливої аритмії, тахікардії, порушення серцевого ритму, блювоти, діареї, важких отруєнь; для відновлення рівня Калію в організмі.
20. Кальцій хлорид — у разі алергійних захворювань, променевої хвороби, ревматизму, недостатності серцевої діяльності, кровотеч, пневмонії, кон'юнктивіту, туберкульозу легенів і кісток, токсичних уражень печінки, гепатиту, нефриту, отруєнь свинцем, ртуттю.
21. Розчин йоду спиртовий 5%-й — для обробки рук хірурга, ран; для лікування фурункулів, грибкових захворювань шкіри, невралгії. Внутрішньо — для лікування
зоба, атеросклерозу, бронхіту, бронхіальної астми, ревматизму, отруєння ртуттю й свинцем.
22. Калій йодид 3%-й —для лікування зоба, бронхіту, бронхіальної астми, ревматизму, катаракти, глаукоми, грибкових захворювань.
23. Ферум (ІІ) сульфат — у разі ферумдефіцитної анемії.
24. Тимол (2-ізопропіл-5-метил-фенол) — у разі ентероколіту, ларингіту, стоматиту, метеоризму; під час виробництва вакцин і сироваток; для знеболювання в стоматології.
25. Йодоформ (трийодометан) — протимікробне, зовнішньо — для обробки ран, виразок, для пломбування кореневих каналів у разі карієсу.
26. Калій перманганат — протимікробне, для лікування інфікованих ран, опіків, виразок, циститів, ларингітів, тонзилітів, у разі отруєння фосфором, опієм; для припікання місць укусу змій.
27. Окис цинку — у разі дерматиту, екземи, попрілостей, трофічних виразок, геморою.
28. Етиловий спирт —для дезінфекції шкіри, рук, знезаражування інструментів, обтирань і компресів; для приготування настоїв, екстрактів, розчинів. Внутрішньовенно — у разі гангрени й абсцесу легенів, отруєння метанолом.
29. Борна кислота (протимікробне) — у разі хронічного тонзиліту, кон'юнктивіту, дерматитів, попрілостей.
30. Купрум сульфат —уразі кон'юнктивіту, трахоми, уретриту, отруєнь і опіків, викликаних фосфором, чинить протимікробну й протизапальну дію.