ТЕХНОЛОГІЇ ДЕКОРАТИВНОЇ ОБРОБКИ АЛЮМІНІЮ
Кучик Неля Миколаївна
Харківське територіальне відділення Малої академії наук України
Лозівський районний будинок дитячої та юнацької творчості Лозівської районної ради Харківської області
Садовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Лозівської районної ради Харківської області
10 клас
с.Садове
Ярош Руслан васильович, учитель хімії та інформатики Садовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лозівської районної ради Харківської області, спеціаліст І кваліфікаційної категорії
Декоративна обробка алюмінію, а саме оксидування з послідуючим адсорбційним фарбуванням, отримало останнім часом інтенсивний розвиток, що обумовлено зростанням вимог до зовнішнього дизайну приладів. На сьогоднішній день, з розвитком комп'ютерних технологій, з'явилась можливість описати технології декоративної обробки алюмінію з більш точними параметрами, що дасть можливість скоротити час підготовки технології фарбування до впровадження на виробництві.
Мета дослідження: дослідити вплив часу обробки анодованого алюмінію водними розчинами алізаринового червоного та анілінового зеленого на забарвлення покриття.
Для досягнення цієї мети було поставлено такі завдання:
- Ознайомитися з видами декоративної обробки алюмінію.
- Вивчити методики хімічного полірування, електрохімічного оксидування та фарбування органічними барвниками алюмінію.
- Розробити більш безпечний для використання в шкільній хімічній лабораторії електроліт електрохімічного оксидування алюмінію.
- Дослідити можливість представлення кольорової гамми забарвлених оксидних плівок у вигляді величин субпікселів R, G, B (red, green, blue - червоний, зелений, синій).
- Побудувати графіки та визначити функції залежності кольору оксидної плівки від часу її фарбування органічними барвниками: алізариновим червоним та аніліновим зеленим.
Об'єкт: технології декоративної обробки алюмінію.
Предмет: вплив технологічних параметрів декоративної обробки алюмінію на формування кольорової гамми, при забарвленні оксидних плівок на алюмінії органічними барвниками.
Встановлено що електроліти анодування на основі натрій карбонату + натрій хлорид не дають якісних оксидних плівок придатних для адсорбційного фарбування.
Розроблено безпечний, без прекурсорів електроліт для анодування алюмінію складу: NaHSO4·7H2O – 300г/л та CH3COOH – 200г/л.
Встановлено, що залежність кольору від часу фарбування алізариновим червоним описується трьома логарифмічними функціями: R = -8,5854ln(τ) + 186,1; G = -17,379ln(τ) + 154,93; B = -17,309ln(τ) + 159,5, а аніліновим зеленим функціями R = -15666Ln(x) + 176723; G = -8132,9Ln(x) + 174586; B = -25212Ln(x) + 216626.