П`ятниця, 19.04.2024, 23:54
Вітаю Вас Гість | RSS

Методична робота
Відомі хіміки
...
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО..

Атоми, з яких складається людина, синтезовані у зірках

Щосекунди над поверхнею Землі розряджується 100 блискавок

Температура в стовбурі блискавки сягає до 20 000С, при цьому азот реагує з киснем, що призводить до утворення близько 2 млн тонн нітратної кислоти щоденно (або 700 млн тонн на рік)

Світове виробництво нітратної кислоти складає близько 30 млн тонн на рік
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

2.8. Вода жива, животворна, всюдисуща. Інтелектуальна гра для 8-9 класів

 

Мета: перевірити знання уч­нів, розвивати вміння працювати з науково-популярною літерату­рою у групі; розвивати інтерес до хімії.

Форма проведення: позакласний захід за правилами інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?».

Умови гри: У грі беруть участь учні 8—9-х класів, по шість осіб у кожній команді. Команди розташовуються за столами, окремо одна від одної. У класі розвішані плакати з висло­вами про воду: «Вода — еліксир життя», «Вода, в тобі нема ні сма­ку, ні кольору, ні запаху, тебе не­можливо описати, тобою насо­лоджуються, не знаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти не­обхідна для життя: ти саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими відчуттями. З тобою повертаються до нас си­ли, з якими ми вже попрощалися... Ти — найбільше багатство на сві­ті... А. де Сент-Екзюпері» тощо. На окремому столі — дзвінок, секундомір, картки для команд. Ведучий представляє команди, оголошуючи тему гри та повідомляючи мету її проведення.

Вступне слово ведучого. Ви знаєте про воду багато завдяки життєвому досвіду, знанням, які одержали на уроках хімії, біології, географії. Сьогодні змагаються команди восьмих та дев'ятих кла­сів. Капітани, представте коман­ди! (Капітани представляють грав­ців, оголошують назви команд, ведучий запрошує вчителів до складу журі та ознайомлює при­сутніх із правилами гри)

Правила гри

1. Час, який дається командам на роздуми для відповіді на запитання,—до 1 хв.

2. Попередній дзвінок—за 10 с до закінчення визначеного часу.

3. Після закінчення часу, від­веденого на роздуми, капітани команд здають журі листки з від­повідями на поточне запитання.

4. Гра складається з 5 раундів: розминка, хімічний раунд, біолого-географічний раунд, мовний раунд, дослідницький раунд.

5.  Переможців визначають члени журі.

РАУНД 1. РОЗМИНКА

(Час на роздуми — 30с)

1. Назва якого хімічного еле­мента стверджує, що він породжує воду? (Гідроген)

2. Назва якого хімічного еле­мента стверджує, що він пород­жує оксиди? (Оксиген)

3. Який колір має чиста вода? (У товстому шарі — світло-бла­китний)

4. Яким розплавленим ме­талом можна заморозити воду? (Ртуттю. Температура плавлен­ня ртуті-39 °С)

5.Яка вода стає каламутною, якщо на неї дихати? («Вапняна»)

6. Хто перший експеримен­тально підтвердив склад води? (Французький учений Лавуазьє)

7. Хто здійснив розклад води електрострумом? (Деві, який установив масові співвідношення Гідрогену й Оксигену воді)

8. Хто визначив об'ємні спів­відношення Оксигену та Гідроге­ну у воді? (Гей-Люссак.)

9. Як можна добути воду з вог­ню? (Під час горіння гримучого газу)

(Ведучий оголошує музичну паузу. Журі підбиває підсумки першого раунду)

РАУНД 2. ХІМІЧНИЙ

(Час на роздуми — 1 хв)

1. Хто і коли встановив та зап­ропонував класичну формулу води? (Гей-Люссак і Гумбольдт, у 1805 році)

2. Довгий час вважали, що вода порівняно проста речовина, але згодом виявилося, що це не так. Із відкриттям ізотопів Гідроге­ну й Оксигену доведено, що в поєднанні вони можуть утворювати багато ізотопних різновидів води. Які це різновиди? (Звичайна вода, протієва Н20 — 99,73 %; важка дейтерієва D2,0 — 0,04 %; три­тієва Т20 — 6,03 %)

3. Ця вода, крім звичайної, ос­новні властивості якої вам добре ві­домі, найбільше вивчена. Темпе­ратура її кипіння — 101,42 °С, а за­мерзає вона при -3,8 °С. Густина— на 10 % вища звичайної. Яка це вода? (Важка)

4. Вивчення води на молеку­лярному рівні показало, що будо­ва вільних молекул і структура води складні. Як відомо, молекула води складається з одного атома Оксигену та двох атомів Гідроге­ну і має «кутову» форму. Який кут між зв'язками атомів Гідроге­ну й Оксигену? (105 °)

5. Учені вважають, що якби не ця симетричність, то вода кипіла б при 70 °С, а замерзала б при -90 °С. Як називається симетрич­на молекула води? (Диполь)

6. Рідинний стан води пояс­нюється її будовою. Полярні молекули притягуються одна до одної своїми різнойменно зарядженими полюсами, утворюючи асоціати. Як називається зв'язок між молекулами води? (Водневий. Він значно слабший від звичайного ковалентного зв‘язку, але міц­ніший, ніж звичайні сили міжмолекулярної взаємодії, які об 'єднують окремі молекули води в єди­ну систему та зумовлюють її структуру)

7. Назвіть фізичні характерис­тики води: температуру кипіння, плавлення, найбільшу густину, температуру, при якій густина найбільша. (tкип = 100 °С, tплав=0 °С, р (Н2O) = 1г/см3, 4 °С)

8. Світовий океан — джерело білкових речовин і мінеральних багатств. Які хімічні елементи містяться в ньому? (В океанській воді містяться Аурум, сполуки Натрію, Магнію, Кальцію, Хлору, Сульфуру, Маргану, Кобальту, Нікелю, Міді тощо)

9. Чому лід плаває на поверхні води? (Густина льоду менша, ніж густина води, що зумовлено внутрішньою структурою льоду, яку утворюють молекули води, сполучаючись у певному порядку)

10. Які метали можуть «бігати» по поверхні води? Напишіть рівняння реакції, назвіть речовини, що при цьому утворюються. (Натрій, калій)

11. Який спирт готується з амі­ачної води? (Нашатирний)

12. Із яких сухих речовин мож­на добути воду, не спалюючи їх? (Із кристалогідратів — криста­лізаційну воду)

13.  Які оксиди утворюють із водою кислоти? (Кислотні)

14. Як із води добути луг? (До дати оксиди лужних елементів)

(Ведучий оголошує музичну паузу. Журі підбиває підсумки другого раунду та сумарний результат після двох раундів)

РАУНД 3. БІОЛОГО-ГЕОГРАФІЧНИЙ

(Час на роздуми — 1хв.)

1. Справжній гімн воді у прозі створив Антуан де Сент-Екзюпері; «Вода, в тобі нема ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливе? описати, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке. Не можна сказати, що тb необхідна для життя: ти саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими відчуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися. З твоєї милості в нас знову починають вирувати висохлі джерела нашого серця. Ти — найбільше багатство на світі...». Скільки ж води міститься в нашому організмі? (У дорослої лю­дини вода становить 2/3 маси тіла, а новонародженої—3/4)

2. Наше здоров'я безпосередньо залежить від якості води. Установлено, наприклад, що вода з високим вмістом Кальцію допомагає знизити рівень серцево-судинних захворювань. Недостачі якого елементу призводить до захворювань щитовидної залози? (Йоду)

3. Ця рослина слугує прикладом адаптації, необхідної для виживання в пустелі, її квітка є емблемою штату Арізона (США), де для збереження цього виду створений Національний парк «Сагуаро». Як називається ця рослина? (Цереус гігантський (Сеreus giganteus), або сагуаро. Досягає висоти до 15 м, важить до 8 тонн, коренева система знаходиться під землею та простягається на 30 м від стовбура. Під час злив рос­лина може набирати до 757л во­ди)

4. В організмах іде постійне оновлення води: у кактусах за 28 ро­ків, у черепахи—за 1 рік, у верб­люда — за З місяці, у людини—за 1 місяць. Який час людина може прожити без води? (З доби)

5. Ландшафти вічної мерзлоти трапляються не лише поблизу полюсів, а й високо в горах. Льодові «шапки» лежать навіть на верши­нах гір, розташованих на екваторі. Назвіть таку гору. (Кіліманджа­ро, 5895 м)

6. Був час, коли найвищою вершиною світу вважали гору Еверест (8848 м над рівнем моря), але з розширенням пізнання про рельєф морського дна виявили вулкан, висота якого на 2300 м вища, якщо виміряти його висоту з дна океану. Що це за вулкан? Де він розташований? (Мауна-Кеа (Гаваї), висота якого разом із підводною частиною перевищує 10000м)

7. Світовий океан займає більш ніж 70 % поверхні земної кулі. У ньому знаходиться 97 % світо­вих запасів води, яку в більшості випадків не може використовува­ти через високий уміст солей. Назвіть основне джерело прісної води на суші. (Ґрунтові води — 0,6 %. У річках та озерах—лише 0,02%)

8. Щоб штучно викликати дощ, хмари з літака бомбардують крис­талами речовини. Вода навкруг них замерзає. та випадає, у вигляді дощу або снігу. Назвіть речовину, що викликає такий процес. (Аргентум йодид, йодисте срібло)

9. Хмари — це маси водяної пари, що переносяться у повітрі. Вони є частиною колообігу води в природі. Назвіть місце, де в се­редньому 335—350 днів на рік іде дощ. (Острів Кауаі, Гавайські острови)

10. Найвищі хмари — купчас­то-дощові. Вони досягають висо­ти 18км, що вдвічі вище гори Еве­рест. Скільки води вони містять? (До півмільйона тонн води)

11. Краплі вода а хмарах мо­жуть залишатися в рідкому стані при температурі значно нижчій, ніж 0 °С. У цьому випадку їх нази­вають переохолодженими. Яка це температура? (До -15 °С)

12. Під час останнього льодо­викового періоду, що закінчився 10000 років тому, близько 30 % від­сотків земної суші було вкрито льодом. Скільки земної поверхні вкрито льодом зараз? (10 %)

(Ведучий оголошує музичну паузу. Журі підбиває підсумки третього раунду та сумарний ре­зультат після трьох раундів)

РАУНД 4. МОВНИЙ

Ведучий пропонує кожній ко­манді представити заздалегідь знайдені вірші, приказки, при­слів'я, загадки про воду.

Умова раунду — вірші, приказ­ки, прислів'я, загадки про воду не повинні повторюватися.

Учні зачитують почергово під­готований матеріал, а члени журі визначають команду-переможця та сумарний результат після чоти­рьох раундів.

РАУНД 5. ДОСЛІДНИЦЬКИЙ

Раунд складається із заздалегідь приготованих кожною командою повідомлень про воду «Чи знаєте ви, що...»  і демонстрування ціка­вих пізнавальних дослідів. Члени журі визначають коман­ду переможця та підбивають оста­точні підсумки гри.

Вхід на сайт
Пошук
Батькам
...

Відеоканал
ВІДЕОУРОКИ З ХІМІЇ
Відеодосліди
Дистанційна освіта






Корисні посилання
Кнопка сайту
Я буду вам вдячний, якщо ви розмістите кнопку сайту у себе на сайті.

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Друзі сайту

Дякую, що завітали на мій сайт
Юридична адреса: 64683, с.Садове, вул.миру,8 Лозівський р-н, Харківська обл.;
Е-mail: jarosh_ryslan@ukr.net
ruslan.jarosh@yandex.ua
2024рік



Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz